Na dobry startProjekty „na dobry start” – to zbiorcza nazwa naszych całorocznych projektów, polegających na wcielaniu w życie naszej głównej idei „wychowania przez sport” Mają one także za zadanie aktywizowanie lokalnych „siłaczek” (trenerów, wychowawców, osób z pasją, które chcą działać na rzecz lokalnej społeczności zaszczepiać w dzieciach miłość do sportu) oraz organizowanie i finansowanie zajęć sportowych dla dzieci. Fundacja od września 2016 r. nawiązała współpracę z Fundacją dla Dzieci i Młodzieży „Kółko Graniaste”. Kółko Graniaste prowadzi zajęcia edukacyjno-artystyczne w 60 świetlicach na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, w ramach projektu „Okno na Świat”, dysponuje doświadczoną kadrą pedagogów, terapeutów. W zakres jej działania nie wchodzi jednak rozwijanie aktywności sportowej dzieci, tę lukę wypełnia nasza Fundacja. Nasze działania są powiązane, bowiem mają tych samych adresatów. Pragniemy ze sobą jak najściślej współpracować, aby proces wychowawczy (poprzez sport, edukacje, sztukę) był spójny. Ponadto Fundacja Kółko Graniaste ma doświadczonych pedagogów, terapeutów, dobrze zna środowisko lokalne i jego problemy.

Ale nasze projekty to nie tylko województwo warmińsko mazurskie, ale także i inne rejony Polski. W województwie łódzkim, prowadzimy już az trzy projekty, wszystkie realizowane w podobny sposób, młodzież oprócz zajęć sportowych dwa razy w tygodniu ma tez zajęcia z pedagogiem, psychologiem, a także inne zajęcia integrujące grupę. Zależy nam bowiem, aby rozwój naztępował harmonijnie i aby wychowanie przez sport odniosło trwałe efekty.

 • Młodzież biorąca udział w projekcie "Najlepsi" pochodzi z osiedla socjalnego przy ul. Towarowej w Olsztynie. Miejsce to, stanowi kompleks baraków, gdzie przenoszone są rodziny po eksmisji. Ma ono cechy charakterystyczne dla getta, jest ogrodzone i znajduje się daleko od innych zabudowań mieszkalnych, czego konsekwencją jest  wykluczonie społecznie dzieci już na początku ich życiowej drogi. Podstawowym problemem jest przemoc, zaniedbanie i brak pozytywnych wzorców w najbliższym otoczeniu. Rodziny najczęściej żyją z zasiłków, na porządku dziennym jest alkohol, narkotyki, wspólne „libacje” osób dorosłych. Dzieci są świadkami, bądź ofiarami przemocy. Żyją w przepełnionych mieszkaniach socjalnych, bez własnego kąta do zabawy i nauki.  To najtrudniejsze środowisko, któremu pomagamy. Od strony pedagogicznej i psychologicznej wsparcia mieszkańcom „Towarowej” udziela Fundacja Kółko Graniaste, z którą wpsólpracujemy. Opiekujemy się dziećmi z osiedla już prawie dwa lata, to ogromne wyzwanie dla wszystkich. Dzieci są na wiecznej huśtawce emocjonalnej, ogrom nieszczęścia którego doświadczają odciska na nich potężne piętno. Od stycznia 2017 r próbujemy wciągnąć je w przeróżne sporty, aby każdy znalazł coś dla siebie. Prowadziliśmy zajęcia z badmingtona, lekkiej atletyki, karate. Obecnie została stworzona grupa pływack, którą prowadzi triatlonista Paweł Najmowicz, oraz druga, większa grupa lekkoatletyczna. Próbujemy równiez zachęcić dzieci, to brania udziału w zawodach biegowych udało się to już dwukrotnie przy okazji zawodów triathlonowych w Olsztynie.  Dla każdego z nich było to bardzo wzmacnające doświadczenie. Wielkim prżezyciem dla młodziezy było wspólne objrzenie  filmu Najlepszy i spotkanie z głównym bohaterem Jerzym Górskim. Projekcia miała miejsce w lutym 2018 r, na zakończenie ferii olsztyńskich, w czasie których młodzież miała zorganizowane półkolonie na sportowo. Również latem 2017 r, oraz 2018 r. młodzież brała udział w zajęciach sportowych w ramach półkolonii, finansowanych przez naszą Fundację. Naszym najwiekszym marzeniem jest pokazanie tym młodym ludziom, że istnieje inny, piękniejszy i ciekawszy świat, niż ten który znają z ul. Towarowej.

   

 • Lekkoatletyka Zgierzu to pierwszy projekt Fundacji działający od września 2016 roku. Dzieci nim objęte pochodzą z ubogich i przemocowych środowisk, rozbitych i nieradzących sobie z rzeczywistością rodzin. Młodzieży zapewniona jest też pomoc edukacyjna i pedagogiczna, organizowana przez świetlicę środowiskową pozostającą pod opieką Fundacji dla Dzieci i Młodzieży Kółko Graniaste. W zeszłym roku szkolnym stała grupa uczestniczyła w regularnie w treningach dwa razy w tygodniu oraz wyjeżdżała na zawody biegowe. Mogliśmy obserwować jak duża zmiana zachodzi w dzieciach, jak bardzo sport ich wzmocnił i dał wiele radości. 

  W tym roku szkolnym, ku naszej radości, projekt w Zgierzu ma szansę jeszcze się rozwinąć! Grupa dzieci trenujących rośnie, a dodatkowo, oprócz regularnych zajęć sportowych, organizujemy dla nich także warsztaty psychologiczne. Ponadto, do końca wakacji, dzieci mają już ułożony konkretny plan rajdów i zawodów. Dzięki nowej trenerce i koordynatorce projektu, pani Dorocie Bartczak, osobie pełnej pasji i zaangażowania, opracowaliśmy grafik dodatkowych wyjść i atrakcji, takich jak ścianka wspinaczkowa, lodowisko, czy park trampolin. Pani Dorocie zawdzięczamy też nazwę tego projektu "Razem możemy więcej". Nasza młodzież ze Zgierza bardzo chętnie bierze udział w zajęciach, wykazuje się niebywałym hartem ducha i wytrwałością. Trzymamy za nich kciuki!

 • Projekt Karate w Lubomnie zakłada ścisłą współpracę z Fundacją Kółko Graniaste, która w tym samym momencie, czyli od lutego 2018, weszła tam ze wsparciem edukacyjnym. Wspólnie chcemy zaaktywizować środowisko lokalne, poprzez sport, działania edukacyjne, społeczne i artystyczne. Zakładamy pełną współpracę miedzy trenerami i pracownikami świetlicy, a także wspólne szkolenia. Projektem są objęte dzieci, uczniowie ze szkoły w Lubominie, zamieszkujący okoliczne wsie. Na tym terenie do tej pory nie było dla dzieci żadnej oferty zajęć sportowych. Celem projektu jest udzielenie kompleksowego wsparcia lokalnej młodzieży i dzieci w procesie wychowawczym, zarówno poprzez regularne treningi sportowe, jak i zajęcia edukacyjne. 

  Obecnie trenuje 60 dzieci, podzielone są na 4 grupy.

 • W ramach projektu Karate w Jezioranach od początku roku szkolnego 2017/2018 udało się zorganizować zajęcia prowadzone przez trenerów z Olsztyńskiego Klubu Kiokushin. Treningi odbywają się w Jeziorańskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Jezioranach, który udostępnia bezpłatnie dużą, wyposażoną salę gimnastyczną. W zajęciach bierze udział około 40 dzieci z pobliskich wsi. Nasza Fundacja nie tylko finansuje same zajęcia, ale również dowóz dzieci. Żadne z dzieci trenujących od początku nie zrezygnowało z zajęć, a prowadzący to ludzie z ogromną pasją i oddaniem. W styczniu 2018 r.  dzieci w  turnieju karate oraz pokazach „kata” w Olsztynie. A cały dochód z tego został przekazany na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. W czasie ferii zimowych 2018 młodzież miała zorganizowane tygodniowe półkolonie karate, oprócz treningów poznawali kulturę i zwyczaje Japonii. natomiast pod koniec czerwca 2018 r ponad połowa podopiecznych zdała egzamin na kolejne kyu i otrzymała pomarańczowy pas. W związku z duzym zaangażowaniem dzieci, ich wytrwałością zakupiliśmy dla wszystkuch karategi, aby mogli poczuć się prawdziwymi wojownikami :)

  Obecnie w porjekcie bierze udział 25 dzieci.

 • W projekcie Boks w Ozorkowie bierze udział 20 dzieci i młodzieży w wieku 13-18 lat. Zajęcia odbywają się w klubie sportowym „Grucha” w Ozorkowie w woj. łódzkim, dwa razy w tygodniu. Ponadto, raz w tygodniu dzieci mają spotkanie z pedagogiem lub psychologiem. Rekrutowane są spośród chętnych osób po zaopiniowaniu przez pedagoga szkolnego.

  Młodzież z Ozorkowa ma niewiele miejsc, gdzie mogłaby aktywnie spędzać czas, poza zajęciami wokalnymi i tanecznymi. Adresatami projektu są młodzi ludzie pochodzący z rodzin o trudnej sytuacji materialno-bytowej, często sprawiająca problemy wychowawcze w szkole oraz środowisku lokalnym, których rodzice najczęściej korzystają z pomocy finansowej Ośrodka Pomocy Społecznej. Młodzież przejawia potrzebę bycia w grupie, ma liczne zainteresowania sportowe, nie ma jednak możliwości trenowania pod okiem specjalistów. Większość z nich ma trudności w opanowaniu emocji, niskie poczucie wartości, brak wzmocnień z otoczenia, wykazuje też brak więzi z osobami dorosłymi. 

  Jedenastka młodzieży z projektu wzięła udział w „Biegam dobrze dla Non Iron”, projekcie realizowanym we współpracy z Fundacją Maraton Warszawski i pobiegła na 5 km, zbierając pieniądze na nowy projekt „Biegnij po Marzenia”, a pozostałe osoby, które nie ukończyły 15 r.ż wzięły udział w towarzyszących maratonowi warszawskiemu, biegach dziecięcych. Ich zaangażowanie, radość i entuzjazm były ogromne. Szczególnie świadomość, że swoim biegiem przyczyniają się do zebrania funduszy na treningi dla innych potrzebujących dzieci. 

  Ponadto młodzież z projektu czasie wakacji miała okazję wziąć udział  w tygodniowym obozie sportowym w Sosnowym Lesie. 

  Projekt został sfinansowany w całości z pieniędzy uzbieranych przez uczestników 13 PZU MAratonu Warszawskiego, biegnących dla NON IRON w ramach akcji "Biegam Dobrze"

 • Biegnij po marzenia to projekt biegowy realizowany w gminie Ozorkowo w województwie łódzkim. Obejmuje on młodzież pochodzącą z trudnych środowisk rodzinnych i w ciężkiej sytuacji materialnej. Rekrutujemy też młodzież z świetlic monarowskich. Większość z nich sprawia trudności wychowawcze i przejawia potrzebę wsparcia w sferze emocjonalej. Oprócz treningów biegowych raz w tygodniu nasi podopieczni mają zajęcia z psychologiem. Połowa funduszy na ten projekt została zebrana przy okazji „Biegam Dobrze”, przy ostatnim 40 Maratonie Warszawskim  Projekt prowadzi Agata Matejczuk, ultramaratonka, niezwykła osoba o nieasmowitej sile wewnętrznej, mająca za sobą trudną przeszłość rodzinną i sama w sobie stanowiąca wspaniały przykład i inspirację dla młodzieży. Koordynatorka projektu dba również, aby mlodzież stanowiła zgraną i wspierającą się grupę, organizuje wspólne wyjścia na kibicowanie loklanym drużynom sportowym, wyjścia kulturalne, czy po prostu spotkania przy wspólnym stole :)

   

 • Mistrzowie Ping Ponga

  Projekt zakłada prowadzenie regularnych,  dwa razy w tygodniu zajęć z tenisa stołowego dla dzieci i młodzieży z gmin wiejskich, znajdujących się na terenie obszaru działania MOK Jeziorany, oraz dla młodzierzy będącej podopiecznymi Stowarzyszenia Pomoc dla Dzieci "Arka" w Olsztynie. Zajęcia będą ukierunkowane na naukę i rozwój umiejętności związanych z grą w tenisa stołowego, w tym ogólny rozwój dzieci i młodzieży, poprawę koordynacji ruchowej, a także będą stanowiły formę rozrywki.

  Adresatami projektu są dzieci w wieku 6-16 lat, które mieszkają na terenie gminy Jeziorany i mają ograniczony dostęp do rozwoju swoich umiejętności i zainteresowań ze względu na zamieszkanie na terenach wiejskich. Natomiast dzieci z "Arki" to często dzieci z zaniednaych i ubogich domów, możliwośc uczestnivzenia w naszych zajęciach daje im namiastkę normalności.

 • Nasz projekt „Krzyżówki na rolkach” został w zeszłym roku wyróżniony w konkursie Fundacji ING Dzieciom! Był on pierwszym projektem Fundacji na południu Polski. W tym roku ruszamy z nowym projektem rowerowym w Krzyżówkach.

  Miejscowość, właściwie przysiółek Krzyżówki liczy około 300 mieszkańców. Położona jest w województwie Śląskim, powiecie żywieckim, gminie Jeleśnia, tuż przy granicy słowackiej. W miejscowości nie ma szkoły publicznej, działa za to niepubliczna szkoła podstawowa Montessori, Fundacji Królowej Świętej Jadwigi (Montessori Mountain Schools). Szkoła jest nieodpłatna, uczęszcza do niej 22 dzieci. Ze względu na oddalenie od głównych dróg i bardzo słabą komunikację miejscowe dzieci nie mają szerokiego dostępu do dóbr kultury czy obiektów sportowych. Ogromną pracę wykonują tu nauczyciele ze szkoły Montessori: organizują liczne wyjazdy i wycieczki, w ramach w-f prowadzą np. biegi przełajowe czy uczą jazdy na nartach biegowych.  Nie dysponując ani boiskiem, ani dużą salą gimnastyczną, dyrektor szkoły z wielką kreatywnością szuka sposobów na “poruszenie” dzieci. Nasze wsparcie i realizacja projektu rolkowego pomogła w dalszej aktywizacji społeczności lokalnej i stała się świetnym sposobem na aktywne spędzanie wolnego czasu:). Na zakończenie porjektu, na początku września 2018 r, odbył się wspólny piknik sportowo artystyczny.

  Projekt "Krzyżówki na rowerach" ruszył wraz z nastaniem wiosennej pogody. Ze względu na ukształtowanie terenu, jazda na rowerze w tamtych okolicach nie należy do lekkich. Ostre podjazdy są wymagające, ale wiadomo, im większy podjazd, tym większa satysfakcja po jego pokonaniu. W projekcie uczestniczą dzieci ze szkoły Montessori, a dowodzi im niezrównana Marcelina Metera. Tym razem wsparcia podczas realizacji projektu udziala także sklep Decathlon Bielsko-Biała.

 • Świetlica Dziupla w Pożarkach i Nowej Wsi Kętrzyńskiej – w roku szkolnym 2016/2017 dzieci z tych świetlic uczestniczyły w zajęciach ze sztuk walki. Wsie leżą na terenach popegeerowskich, gdzie wśród dorosłych powszechne jest dziedziczne bezrobocie i wyuczona bezradność.

  Dzieci z tych świetlic w wakacje w 2017 r. wyjechały dzięki naszej Fundacji na obozy sportowe organizowane przez firmę Let’s Go. Wzięło w nich udział 20 dzieci. Dzięki projektowi obecnie na terenie tych świetlic odbywa się wiele imprez i aktywności sportowych dzięki samodzielnej inicjatywie społeczności lokalanej.

N O N I R O N

Twój
1%
ma znaczenie

Przekaż 1%